Tanie strony internetowe - dlaczego nie działają?

Jakie zadania powinny spełniać tanie strony internetowe. Zadaniem strony internetowej jest prezentacja usług i ułatwienie kontaktu z potencjalnym klientem. Nie traktuj strony internetowej jak tabletki na lepsze samopoczucie, podniesienie prestiżu, czy pochwalenie się przed znajomymi, że posiadamy działalność gospodarczą – firmę.

Podstawowe zadania strony WWW?

Podstawowym zadaniem strony internetowej jest zwiększenie widoczności Twojej działalności, oferty, kontaktu z Tobą. Samo zbudowanie i uruchomienie firmowej witryny nie przyciągnie od razu rzeszy klientów, ale otworzy Ci szereg możliwości. W tym teksie dowiesz co musi posiadać tania strona www aby działała właściwie.

Jakie korzyści niesie za sobą tania strona WWW?

Podstawową korzyścią posiadania strony internetowej jest zwiększenie widoczności Twojej firmy. Musisz być tam gdzie Twoi klienci, ponad 80% społeczeństwa korzysta z dostępu do sieci, z czego 90% przy użyciu smartfonów, nie możesz Sobie pozwolić na brak obecności w Internecie.

Dostępność oferty firmy w Internecie.

Kolejną korzyścią jest możliwość prezentacji oferty. Każda strona powinna posiadać podstronę/zakładkę z ofertą. Oferta musi zawierać szczegółowy opis produktu, przeznaczenie, cechy szczególne, do czego służy, tabele z wymiarami oraz parametrami technicznymi.

Dobrą praktyka jest umieszczenie na stronie produktu karty katalogowej w formie pliku PDF.
Dobrze opisany produkt zwiększa szansę na kontakt ze strony klienta. Wyczerpująca informacja na temat produktu pomaga podjąć decyzję o kupnie produktu, oraz ograniczy zbędne zapytania ze strony klienta.

Prezentacja usług – portfolio.

Jeżeli realizujemy i wdrażamy ciekawe projekty należy się nimi pochwalić na stronie www w formie portfolio. Portfolio powinniśmy wtedy traktować na równi z ofertą, oczywiście nie tak szczegółową. Pozycje w portfolio powinny zawierać takie elementy jak grafiki, zdjęcia, filmy, animacje itp., a to wszystko okraszone krótkim opisem i linkiem do odbiorcy (firmy zlecającej dany projekt).

Łatwość kontaktu z klientem.

Trzecią korzyścią jest możliwość łatwego kontaktu z potencjalnym klientem. Klient musi mieć możliwość skontaktowania się z tobą poprzez mechanizm strony internetowej. Nie zależnie od tego czy masz umieszczony formularz kontaktowy czy podany nr. Telefonu. Dane te muszą być widoczne i łatwo dostępne.

Sprzedaż usług i towarów.

Posiadanie strony internetowej to nie tylko korzyść prezentacja usług, portfolio czy łatwy kontakt dla klienta. To również możliwości sprzedaży produktów czy usług. Każda strona internetowa może być jednocześnie sklepem internetowym. Pamiętaj iż taka forma sprzedaży nie musi być uruchomiona od razu na twojej taniej stronie internetowej, taką funkcjonalność można uruchomić na każdym etapie jej życia.

Analiza zachowań użytkowników – klientów.

Największą i najważniejszą korzyścią wynikającą z posiadania taniej strony internetowej czy w ogóle strony internetowej, powinna być możliwość analizowania zachowań jej użytkowników. Odpowiednia integracja usług analitycznych takich gigantów jak Google czy Bing, z Twoją stroną, umożliwi Ci analizę zachować użytkowników. Dzięki temu dowiesz się co ich najbardziej interesuje, a co nie. Pokaże Ci błędy jakie popełniłeś na stronie i co należy poprawić. Większość klientów nie zdaje sobie sprawy z płynących korzyści, przy zamawianiu strony internetowej, i odznacza tą opcję w konfiguratorze stron. Nie można pominąć tego punktu, beż tej opcji posiadanie strony internetowej traci sens. Po co nam strona, która nie przynosi firmie dochodu?

 

Co powinny zawierać tanie strony internetowe?

Domeny i serwera to podstawa.

Aby strona internetowa mogła zaistnieć w sieci Internet musi zostać przeniesiona i uruchomiona na serwerze i powiązana z domeną Twojej firmy. Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi hostingu – rejestracji domen, dzierżawy serwera. Musisz pamiętać iż rejestrując domenę i opłacając hosting robimy to na okres 12 miesięcy. Takie usługi trzeba odnawiać co roku. Kwoty za odnowienie są różne i uzależnione od wielu czynników. Najtańsza usługa rejestracji hostingu dla strony internetowej startuje nawet od 1zł/za pierwszy rok. Jednak należy uważać na tego typu praktyki bo odnowienie o kolejny rok może przekroczyć kwotę 700zł. Jeżeli nie wiesz jaka ofertę wybrać możesz się złościć do nas (kontakt) z prośbą o rejestrację domeny i serwera. A gdy będziemy realizować usługę budowy strony internetowej, dla Twojej firmy, taka operacja jest już uwzględniona w wycenie.

Systemy Page-Bilder, czyli „Zrób to sam”.

W sieci można natknąć się na rozwiązania typu Page-Bilder. Co to jest i jak to działa? Już spieszę z odpowiedzią. Są to systemy, które pozwolą zbudować tanią stronę internetową samemu, za pomocą dostarczonego edytora. Potencjalny klient rejestrując się w takim systemie od razu wykupuje dostęp do serwera i rejestruje domenę. Następnie sam musi zbudować sobie stronę www. Czy jest to proste i szybkie? To zależy dla kogo. Jeżeli jesteś w stanie posługiwać się np. pakietem Office w stopniu zaawansowanym, możesz sobie poradzić z zadaniem zbudowania strony internetowej, w takim Page-Bilderze.

Czy masz na to czas i odpowiednią wiedzę?

Zakładając działalność musisz się skupić na jej prowadzeniu i pozyskiwaniu klientów, a nie na budowaniu strony. No chyba że Twoją działalnością jest budowanie stron internetowych, ale wtedy i na naukę jest już za późno 🙂 Wiedza jaka musisz posiadać, przy budowaniu samodzielnie strony internetowej, musi być na odpowiednim poziomie. Profesjonalne strony internetowe muszą być odpowiednio napisane, każdy element strony www musi być w odpowiednim miejscu i spełniać swoje role. Nie jesteś UI czy UX designerem. Oczywiści możesz pozyskać odpowiednią wiedzę, ale pochłonie Ci to mnóstwo pieniędzy, zajmie sporo czasu i wygeneruje masę niepotrzebnej frustracji – bo coś tam, nie działa, jak powinno!

Większość Page-Bilderów nie oferuje użytkownikowi możliwości rozbudowy strony czy tworzenia komponentów odpowiadającym jego oczekiwaniom. To prosty w obsłudze system dzięki, któremu zbudujesz tanie strony www. Zamknięty systemy do tworzenia prostych stron bez potencjału na rozwój czy działania analityczne.

Podstawowe funkcjonalności tanie strony internetowe – Must have!

Pamiętaj też że strona musi być responsywna. Dostosowana do urządzeń na których jest wyświetlana.

tanie strony internetowe

Tak jak wspomniałem na wstępie, aż 90% użytkowników Internetu przegląda go na urządzeniach mobilnych smartfon, tablet. Tania strona internetowa musi „umieć” wyświetlać się na tych urządzeniach poprawnie. Jej treść nie może wychodzić poza obszar ekranu, wszystkie treści muszą być dostosowane do rozmiaru ekranu każdego z urządzeń. Większość osób tworzących samodzielnie strony www zapomina o tym aspekcie. A jest on bardzo istotny jeżeli chodzi o pozycjonowanie w wyszukiwarce Google – SEO. Na ten czas wszystko nowo powstałe strony internetowe muszą posiadać swój odpowiednik dla wersji mobilnych.

Posiadanie kont poczty e-mail.

Jeżeli zarejestrowałeś/aś swój serwer i domenę, masz również dostęp do poczty e-mail. Posiadanie Własnej skrzynki pocztowej we własnej domenie to ogromna korzyść i prestiż (tak!) dla Twojej działalności. Poważna firma nie może posiadać darmowej poczty e-mail, jak to wygląda… kontakt-megatex@poczta.fm a mogło być kontakt@megatex.pl – prawda że lepiej? Darmowa poczta niesie też za sobą pewne ryzyko związane z RODO. Dane tam przechowywane oraz korespondencja są analizowana, przez firmę świadcząca takie usługi (z czegoś muszą żyć), co stawia pod znakiem zapytania poufność korespondencji. Pamiętaj również że darmowa poczta e-mail dziś jest, ale jutro może zostać zawieszona, zamknięta.

Własny serwer poczty e-mail pozwala stworzyć użytkownika, konta pocztowe oraz aliasy dla kont. Przekierowywać wiadomości z jednego konta na drugie. Pozwala na uruchomienie auto-respondera (automatycznej odpowiedzi). Zarządzać listą mailingową i wysyłać oferty handlowe. Możesz zwiększać przestrzeń skrzynek e-mail poszczególnym użytkownikom. Ma też ogromna zaletę w postaci gwarancji świadczenia usług.

Ile podstron ma zawierać moja strona internetowa?

Jeżeli zależy nam na taniej stronie internetowej, pamiętaj o tym iż ilość podstron będzie miała znaczenie. Wszystkie te podstrony trzeba zaprojektować i poukładać, niekiedy zakupić zdjęcia czy treść. Podstawowa Strona internetowa musi się składać z: Strona główna, Oferta, O nas, Kontakt, Polityka prywatności. To 5 podstron, które trzeba zaprojektować jeżeli chodzi o układ i rozmieszczenie treści.

Formularz kontaktowy na stornie

Dobrą praktyką jest stosowanie prostych formularzy kontaktowych, umożliwiających wysłanie wiadomości wprost ze strony. Zaleca się również dodanie adresu e-mail w stopce oraz danych firmy. Dobrą praktyką jest dodanie przycisku aktywującego w telefonie połączenie telefonicznie. Dane firmy jak i dane korespondencyjne ułatwią wyszukiwarkom i katalogom stron (np. Panorama firm) pozyskać prezentowane tam treści wraz z opisem działalności. Dlatego na Twojej stronie powinna się znajdować zakładka KONTAKT w formie prostego linku np. nazwafirmy.pl/kontakt

Tanie strony internetowe – Najczystsze błędy.

Najczęściej popełnianym błędem przy zlecaniu stron internetowych jest kierowanie się najniższą ceną. Cena wynika z czasu, jaki projektant musi spędzić nad projektem, stworzeniem strony internetowej. Im większy projekt tym więcej kosztuje. Większość firm tworzących tanie witryny, skupia się tylko na aspekcie wizualnym i uruchomieniu strony. W zupełności pomijają funkcjonalność i analityczny aspekt strony, oszczędzając tym samym swój czas i poniekąd portfel klienta. Tania strona to tylko pozorna oszczędność, bo taką stronę i tak trzeba zbudować na nowo z uwzględnieniem szerszych potrzeb. Nie warto szukać najtańszych ofert bo one nic nie wnoszą do naszego biznesu. Nie dają żadnych korzyść, są tylko zbędnym wydatkiem, podważającym sens posiadania strony internetowej – „Mam stronę internetową, ale nie zwiększyła mi się sprzedaż czy zainteresowanie ze strony klientów moją ofertą. Zbędny wydatek!”. Jeżeli będziemy kierować się rozsądkiem, a nie najniższą ceną na pewno unikniemy nietrafionej inwestycji.

Opieranie się na ładnym wyglądzie.

Zlecając stronę internetową nie musisz zlecać od razu wykonania projektu graficznego. Nie znaczy to też że tanie strony internetowe musza być brzydkie. Projekt graficzny stanowi największą cześć budżetu. Ilość godzin spędzonych nad projektem generuje największy koszt. Gotowy projekt trzeba jeszcze pociąć i kodować aby stał się stroną internetową, a to kolejne godziny pracy. Zapytaj o podstawowy szablon opracowany z myślą o większej grupie docelowej. Takie rozwiązanie jest tańsza, ponieważ kupiło je więcej niż jedna osoba, co pozwoliło podzielić koszty opracowania na większą liczbę klientów.

Ogranicz ilość podstron do minimum.

Jeżeli co dopiero założyłeś/aś firmę i masz ograniczony budżet na stworzenie strony internetowej, dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie strony internetowej typu ONE PAGE. OnePage lub landing-page, to strona oparta na jednej stronie (strona główna i nic więcej!) zawiera ona treść podzieloną „ekranami”. Przesuwając stronę przechodzimy do konkretnych treści/zakładek – o firmie, oferta, galerii, opinie, kontakt.

tanie strony internetowe
Taki rodzaj strony wykonaliśmy dla firmy Ancraft.pl

Obecnie strona została rozbudowana o podstrony z cennikiem i pod-galerię.
Zbudowanie takiej strony zajmuje znacznie mniej czasu, niż dzielenie treści i linkowanie jej do strony głównej, co ogranicza też koszt budowy.

Napisze treść samemu – pozorna oszczędność.

Jeżeli Twoja firma działa w bardzo specjalistycznej branży (np. hodujesz kalmary o różowym posmaku) , niezrozumiałej dla większości Copywriter-ów. Powinieneś napisać teksty na stronę samemu, i zlecić ich dopasowanie/przeredagowanie pod SEO profesjonalistom. Poprawna prezentacja treści jest istotna nie tylko dla ludzi odwiedzających Twoją stronę internetową ale również dla „robotów”, algorytmów przeszukujących treści stron w celu lepszego ich dopasowania pod odbiorców.

 

Tanie strony internetowe, z czego mogę zrezygnować…

Zrezygnuj z oszczędności a na pewno dostaniesz wartościowy produkt, który będzie przyciągał nowych klientów a tym samym zarabiał.

Zarządzanie tanią stroną www.

Administrowanie nową stroną www, jest proste i przyjemne. Wszystkie tworzone przez nas tanie witryny są oparte na systemach zarządzania treścią CMS – WordPress, Joomal. Korzystanie z tego rozwiązania umożliwia prostą zmianę treści na stornie, z poziomu panelu użytkownika. Klient po stworzeniu taniej strony www, dostaje dane do logowania w panelu, a wszystkie wprowadzone przez użytkownika zmiany są rejestrowane.

Jeżeli założyłeś/aś działalności gospodarczą i nie posiadasz strony www napisz do nas, doradzimy, przygotujemy odpowiednią wycenę i uruchomimy stronę internetową.

Strona internetowa cennik

Prezentowane ceny obowiązują od 31.08.2022r.

Prezentowana cena uwzględnia rabat dla klientów posiadających wszystkie niezbędne materiały do stworzenia strony internetowej (zdjęcia, teksty).
Podstawowa cena pakietu „BiznesON” bez rabatu wynosi 1354zł netto. Podstawowa cena pakietu „Strona produktowa” bez rabatu wynosi 1949zł netto.
Podstawowa cena pakietu nie zawiera napisania, opracowania tekstów potrzebnych do publikacji na stronie.  
Nota: Cennik stron internetowych mają charakter podglądowy i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.